Sotsiologiya kafedrasi a’zolari
Eshmurodov Nabillo Ibodullo o`g`li
Gavhar Lukmonovna Barakayeva Assistant Lecturer at the Department of Sociology, Faculty of Psychology and Socio-Political Sciences, Samarkand State University. |
Khaydarova Khilola Khislatovna Since 2025, she has served as an Assistant Lecturer at the Department of Sociology, Samarkand State University. Currently, she is conducting research on the topic: "Social Factors of Urban Ecosystem Management (Case Study of Samarkand City)." She is the author of 4 teaching manuals and 12 scientific articles (9 published in national journals and 3 in international publications), as well as approximately 50 abstracts published in conference proceedings. |
![]() |
Sotsiologiya va ijtimoiy ish tarixi kafedrasi haqida Samarqand davlat universiteti sotsiologiya va ijtimoiy ish kafedrasi 1994-yilda tashkil topdi va sotsiologiya kafedrasi nomi bilan faoliyat ko‘rsatdi. 2005-2017-yillarda esa ijtimoiy ish kafedrasi nomi bilan faoliyatini davom ettirdi. 2017-2020-yillarda ijtimoiy fanlar kafedrasi nomiga o‘zgartirildi. 2020-yil 1-iyuldan boshlab, sotsiologiya va ijtimoiy ish kafedrasi nomi bilan faoliyat ko‘rsatmoqda. Kafedra a’zolari Hindiston, Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, AQSh, Buyuk Britaniya, Fransiya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik qilmoqda. Hozirda kafedrada Severo-Kavkaz federal universiteti professori Dmitriy Lushnikov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat va jamiyat boshqaruv akademiyasi boshqaruv sotsiologiyasi va psixologiyasi kafedrasi mudiri, sotsiologiya fanlari doktori, professor M.Bekmurodovlar faoliyat yuritmoqda. Kafedra o‘qituvchilari tomonidan bugungi kunga qadar 30 dan ortiq darslik, o‘quv qo‘llanma, ma’ruzalar matni, o‘quv-uslubiy qo‘llanma, majmua va ko‘rsatmalar yaratilgan. Shuningdek, 10 dan ortiq monografiya, 20 ga yaqin ilmiy ommabop risola, 20 dan ziyod ilmiy to‘plam, 300 ga yaqin ilmiy maqola va 100 dan ortiq ilmiy ommabop maqolalar nashr etilgan. Kafedrada bugungi kunda “Yangi O‘zbekistonda sotsiologiya va ijtimoiy ishni o‘qitish hamda sotsial tadqiqotlarni tashkil etishning dolzarb masalalari” mavzusi yuzasidan ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda. |